Amortyzatory

Amortyzatory

Amortyzatory samochodowe to bez wątpienia bardzo ważny element układu zawieszenia, który wpływa na komfort podróżowania, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo podróżujących. Sprawne amortyzatory zapewniają odpowiednie tłumienie oraz stabilność pojazdu co przekłada się m.in. na krótszą drogę hamowania. Jazda z niesprawnymi lub zużytymi amortyzatorami powoduje również szybsze zużycie innych elementy zawieszenia takich jak przeguby czy tuleje metalowo gumowe. Wyróżniamy dwa rodzaje amortyzatorów: amortyzatory olejowe oraz olejowo-gazowe zwane również gazowymi.

Amortyzatory olejowe

Budowa amortyzatora olejowego oparta jest na technologii dwururowej. Jak sama nawa wskazuje amortyzator zbudowany jest z dwóch rur: wewnętrznej, w której pracuje zanurzony w oleju tłok i zewnętrznej będącej obudową i jednocześnie zbiornikiem na nadmiar oleju wypychanego przez pracujący tłok. Zaletą takiego rozwiązania jest prosta budowa a co za tym idzie duża wytrzymałość oraz niska cena co nie jest bez znaczenia w przypadku awarii czy zużycia amortyzatora w starszych autach. W przypadku niektórych aut wadą takiego rozwiązania może być zbyt mała precyzja tłumienia spowodowana pienieniem się oleju podczas gwałtownych skoków tłoka.

Amortyzatory olejowe to konstrukcja, która we współczesnych samochodach została niemalże całkowicie wyparta przez amortyzatory olejowo-gazowe. Jeśli zachodzi konieczność wymiany amortyzatora a nasze auto zostało wyposażone w amortyzatory olejowe to nie ma przeciwskazań, aby zastąpić je właśnie olejowo-gazowymi. Takie amortyzatory z racji konstrukcji i poduszki gazowej lepiej tłumią wszelkie nierówności nawierzchni co wpływa korzystnie na zachowanie się auta na drodze sprawiając, że będzie ono po prostu bezpieczniejsze.

Amortyzatory gazowe

Amortyzatory gazowe (olejowo-gazowe) najczęściej zbudowane są w technologii jednorurowej. Podobnie jak w przypadku amortyzatorów olejowych tak i tutaj tłok w komorze roboczej pracuje zanurzony w oleju. Różnica polega a tym, że część komory roboczej (w dolnej części) wypełniona jest gazem pod ciśnieniem (azot). Takie rozwiązanie pozwala na szybszą reakcję amortyzatora czyniąc jego pracę bardziej precyzyjną i zapewniając lepszą przyczepność. Jest to obecnie najbardziej popularne rozwiązanie stosowane zarówno w przypadku amortyzatorów przednich jak i tylnych np. w VW Passacie B5 .

W wielu poruszających się obecnie po drogach samochodach spotkać możemy oba typy amortyzatorów. Wynika to z faktu, że amortyzatory olejowe można z powodzeniem zastępować amortyzatorami gazowymi, jeśli taki występuje do naszego auta, przy zachowaniu wymiany dwóch amortyzatorów na jednej osi.

Należy pamiętać, że amortyzatory olejowe są już nieco przestarzałym rozwiązaniem, występującym w autach z przed roku 2000. Podczas pracy amortyzatora olej znajdujący się wewnątrz cylindra ulega spienieniu i amortyzator traci w znacznej części swoją sprawność tłumienia drgań harmonicznych. To z kolei wpływa na dalszy komfort jazdy a przede wszystkim na bezpieczeństwo podróżujących.

Kiedy wymienić amortyzatory?

O konieczności wymiany amortyzatora może świadczyć kilka objawów. Najbardziej oczywistym jest uszkodzenie mechaniczne (wybite tuleje, uszkodzone tłoczysko) oraz wyciek oleju z amortyzatora. Oprócz tego o niesprawności amortyzatora może świadczyć: odczuwalne odrywanie kół od jezdni, słaba stabilność na zakrętach oraz podczas bocznych podmuchów wiatru, kołysanie nadwozia, „przysiadanie” podczas przyspieszania oraz „nurkowanie” pojazdu podczas hamowania. Słabsza skuteczność amortyzatorów może również objawiać się nierównomiernym zużyciem opon. Dla zapewnienia optymalnej pracy zawieszenia zaleca się wymianę amortyzatorów parami na jednej osi.

Producenci amortyzatrów w katalogu Polcar

W katalogu znajdziesz amortyzatory Bilstein, Magneti Marelli oraz SRLine.

Zapraszamy do sprawdzenia dostępnych amortyzatorów przednich i tylnych w katalogu.