Filtr kabinowy

Filtr kabinowy

Filtry kabinowe (lub przeciwpyłkowe) stały się powszechnym wyposażeniem obecnie produkowanych samochodów niezależnie od tego czy auto zostało wyposażone w klimatyzację czy też nie. Jego podstawowym zadaniem jest oczyszczanie dostarczanego do wnętrza pojazdu powietrza. Duże natężenie ruchu powoduje wzrost zanieczyszczeń, które są zagrożeniem dla naszego zdrowia. Skuteczną ochronę przed przedostawaniem się do wnętrza pojazdu spalin, pyłków, bakterii i nieprzyjemnego zapachu stanowi filtr kabinowy.

Coraz większa świadomość kierowców sprawia, że wymiana filtra kabinowego stała się normalną czynnością podczas przeglądu okresowego. Jego regularna wymiana wpływa również korzystnie na funkcjonowanie układu klimatyzacji i wentylacji poprawiając komfort podróżowania. Często zabrudzony filtr kabinowy jest przyczyną nadmiernego parowania szyb, przedostawania się nieprzyjemnych zapachów czy też osłabienia siły nawiewu wewnątrz samochodu.

Rodzaje filtrów kabinowych

Filtry kabinowe różnią się rodzajem zastosowanego materiału filtrującego a co za tym idzie także skutecznością. Najprostsze filtry kabinowe są wykonane z włókniny, która skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia wielkości 1 mikrona, głównie pyłki i cząsteczki kurzu.

Bardziej efektywnym rozwiązaniem są filtry z dodatkową warstwą węglową, która zapobiega przedostawaniu się również szkodliwych gazów i nieprzyjemnych zapachów. Ten rodzaj filtra wykazuje większą skuteczność w zatrzymywaniu zanieczyszczeń, które mogą się dostać do wnętrza pojazdu.

Coraz częściej producenci oferują także filtry, w których włókna filtrujące zawierają cząstki srebra mające właściwości antybakteryjne. Rozwiązanie takie jest szczególnie polecane w zatłoczonych miastach, gdzie spotykane jest zjawisko smogu.

Jak często wymieniać filtr kabinowy

Częstotliwość wymiany filtra kabinowego w dużej miersze zależy od warunków w jakich użytkujemy auto. O zanieczyszczonym filtrze kabinowym może świadczyć mniejsza wydajność wentylacji a także parujące szyby wewnątrz auta. Aby zapobiec takim objawom warto wykonać kontrolę filtra raz na pół roku np. wiosną oraz przed sezonem jesienno-zimowym i ocenić jego stan na podstawie stopnia zabrudzenia.

Najczęściej wymiana filtra kabinowego nie jest skomplikowana i można ją wykonać we własnym zakresie ograniczając koszty związane z jego wymianą w serwisie.

Gdzie znaleźć filtr kabinowy

W niektórych autach nieco trudności może przysporzyć nie tyle sama wymiana filtra co jego zlokalizowanie.

Filtr kabinowy spotkać można w okolicy podszybia auta, schowka pasażera a także w tunelu środkowym od strony pedału gazu. W przypadku filtra zlokalizowanego pod przednią szybą lub w okolicy schowka pasażera do wymiany najczęściej wystarczy odkręcenie kilku śrub i odpięcie spinek tapicerki.

W przypadku gdy filtr jest zlokalizowany w okolicy pedału gazu zazwyczaj konieczny jest jego demontaż (spotykane w niektórych modelach Forda np. Focus II, C-Max).

W ofercie Polcar znajdują się filtry kabinowe Aster, Bosch, Coopersfiaam, SRLine.