Filtr oleju

Filtr oleju

Rola filtra oleju może wydawać się oczywista, czyli oczyszczanie oleju z zanieczyszczeń powstałych podczas pracy silnika czy dostających się do niego z zasysanym powietrzem.

Warto jednak w tym przypadku pamiętać o prawidłowym doborze filtra do danej jednostki napędowej. Nie należy sugerować się wyłącznie jego cechami zewnętrznymi, ponieważ filtry mogą się różnić od siebie również budową wewnętrzną.

Zastosowanie nieodpowiedniego filtra może skutkować jego przeciekaniem i w konsekwencji brakiem odpowiedniej filtracji zanieczyszczeń. Brak odpowiedniego oczyszczania oleju sprawia, że jego właściwości smarne, uszczelniające, zdolność odprowadzania ciepła czy zapobieganie korozji w silniku ulegają pogorszeniu. W rezultacie może to prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa, pogorszenia osiągów jednostki napędowej, ale również w skrajnym przypadku do poważnej awarii silnika.

Filtry oleju najczęściej występują pod postacią metalowych puszek, czyli tzw. puszkowe lub jako wkłady filtrów oleju umieszczane w obudowie. W przypadku filtra puszkowego wkład filtrujący jest zintegrowany z obudową filtra. Filtry oleju występujące natomiast jako wkłady filtra oleju są umieszczane w obudowie zamontowanej lub zintegrowanej w silniku.

Niezależnie od zastosowanego rozwiązania w naszym samochodzie ważne jest, aby wymieniać filtr oleju regularnie, najlepiej przy każdej wymianie oleju, czyli w zależności od zaleceń producenta pojazdu co 10-20 tys. kilometrów lub co roku, tym bardziej, że ceny filtrów oleju nie są wygórowane.