Filtr paliwa

Filtr oleju

Filtr paliwa w samochodzie podobnie jak inne stosowane w autach filtry spełnia rolę bariery ochronnej przed zanieczyszczeniami. W przypadku filtra paliwa dodatkowo jego zadaniem jest separowanie zawartej w paliwie wody.

Szczególnie znaczenie ma to w przypadku samochodów napędzanych silnikami diesla, ponieważ olej napędowy jest paliwem bardziej zanieczyszczonym i w niskich temperaturach wykazuje większą zdolność do wytrącania cząstek wody, parafiny oraz dodatków zawartych w paliwie. Wymaga więc dokładniejszego oczyszczenia, aby zapobiec awariom wrażliwych na jakość paliwa elementów takich jak wtryskiwacze, pompa wysokiego ciśnienia oraz korozji elementów układu paliwowego. Łatwiejsze zadanie stoi więc przed filtrami stosowanymi w silnikach benzynowych, gdzie powinny wykazywać skuteczność filtracji zanieczyszczeń większych niż 10 μm (mikrometrów). Filtry stosowane natomiast w silnikach diesla powinny zatrzymywać cząsteczki większe niż 3 μm.

Niezależnie jednak od rodzaju paliwa zasilającego nasz silnik nie należy zapominać o jego regularnej wymianie zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. W przypadku silników benzynowych możemy pozwolić sobie na nieco większy interwał między wymianami, ale tu również zaniedbania mogą skutkować uszkodzeniami elementów takich jak wtryskiwacze czy pompa paliwa. Ponadto jazda z zabrudzonym filtrem paliwa skutkuje spadkiem mocy, zaburzeniami w dostarczaniu paliwa do silnika, pogorszeniem wydajności pompy paliwa łącznie z możliwością jej zatarcia. Najczęściej filtr paliwa występuje pod postacią metalowej puszki z umieszczonym w niej wkładem filtrującym do której podłącza się przewody paliwowe. Wymianie może podlegać cały filtr wraz z obudową jak również sam wkład w zależności od konstrukcji i rozwiązania jakie zastosował producent pojazdu.

Filtry paliwa w zależności od rodzaju zasilania oraz wymaganego zastosowania mogą być dodatkowo wyposażone w:

  • elektryczny podgrzewacz pozwalający na łatwiejszy rozruch zimą, stosowany w silnikach diesla,
  • magnes pozwalający wyłapywać drobinki metali, które mogłyby się dostać do obiegu paliwa,
  • czujnik wody pozwalający na wykrywanie zawartości wody w paliwie,
  • odstojnik wody separujący zebraną w paliwie wodę,
  • zawór zwrotny zapobiegający cofaniu się paliwa.

Najczęściej jako materiały filtrujące stosuje się wkłady papierowe lub wykonane z filcu.