Filtr powietrza

Filtr powietrza

Powietrze dostarczane do silnika tworzy wraz z paliwem mieszankę paliwowo-powietrzną, bez której praca silnika spalinowego nie byłaby możliwa. Niezwykle ważne jest, aby to powietrze pozbawione było zanieczyszczeń, ponieważ unoszące się drobinki piasku, pyłu czy wody dostając się do silnika mogą doprowadzić do poważnej awarii.

Rolę bariery chroniącej silnik przed zanieczyszczeniami, które mogłyby się do niego dostać wraz z zasysanym powietrzem pełni filtr powietrza. Można powiedzieć, że zadanie jakie ma spełniać czyni go swoistymi „płucami samochodu.” Aby jednak filtr mógł być skuteczny musi być wykonany z materiałów, które pozwalają na wychwycenie jak największej ilości zanieczyszczeń nie ograniczając jednocześnie ilości powietrza potrzebnej do prawidłowego spalania mieszanki paliwowo-powietrznej.

Stosowane obecnie filtry powietrza w samochodach są w stanie odseparować 99,8% zanieczyszczeń w zależności od użytego materiału do jego produkcji. Najczęściej stosowanymi materiałami filtracyjnymi są celuloza, celuloza z włókniną poliestrową lub sama włóknina, która dodatkowo może być nasączona specjalnym olejem zwiększającym jeszcze bardziej skuteczność separacji zanieczyszczeń. Filtry wykonane z włókniny poliestrowej charakteryzują się większą wydajnością, trwałością, są w stanie zatrzymać większą ilość nieczystości co pozwala na zwiększenie interwału między wymianami filtra w stosunku do filtrów wykonanych z papieru. Żeby filtr powietrza mógł spełniać swoją rolę w sposób właściwy ważna jest regularna kontrola jego stanu oraz w przypadku nadmiernego zabrudzenia wymiana.

Filtr powietrza warto wymienić każdorazowo przy okazji przeglądu okresowego lub serwisu np. wymiany oleju nie rzadziej jednak niż co 2 lata. Zabrudzony filtr powietrza wpływa na zwiększone zapotrzebowanie na paliwo oraz mniejszą wydajność silnika. Nie warto zwlekać więc z wymianą szczególnie, że nie jest to skomplikowana czynność i dysponując podstawowymi narzędziami możemy zrobić to we własnym zakresie.