Rozruszniki

Rozrusznik samochodowy

Uruchomienie silnika spalinowego wiąże się z wprawieniem w ruch koła zamachowego wału korbowego i zapewnienie mu odpowiedniej prędkości obrotowej. Aby taki proces mógł się jednak odbyć niezbędne jest wsparcie z zewnątrz.Elementem zapewniającym energię niezbędną do uruchomienia silnika jest rozrusznik. Choć spotykane są rozruszniki pneumatyczne oraz spalinowe to najczęściej występującym rodzajem rozrusznika jest rozrusznik elektryczny . Tego typu rozrusznik jest niewielkim silnikiem elektrycznym o dużym momencie obrotowym i mocy sięgającej 10 kW.

Ze względu na dużą siłę potrzebną do uruchomienia silnika rozrusznik jest odbiornikiem pobierającym największą ilość energii elektrycznej z akumulatora (nawet do 600 A) ale tylko w krótkim okresie. Ilość pobranej energii elektrycznej potrzebnej do uruchomienia silnika samochodu osobowego w dużej mierze zależy od rodzaju silnika spalinowego.

W przypadku silników benzynowych prędkość obrotowa potrzebna do uruchomienia silnika wynosi 60-100 obrotów na minutę, a moc rozrusznika potrzebna do jego uruchomienia to około 1 kW.

Samochody wyposażone w silniki diesla są bardziej wymagające, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię potrzebną do uruchomienia jednostki napędowej. Prędkość obrotowa pozwalająca na uruchomienie silnika diesla to 100-200 obrotów na minutę, dlatego rozrusznik w tym przypadku musi charakteryzować się odpowiednio większą mocą (ok. 2 kW). Aby silnik zaczął pracować potrzeba od kilku do kilkunastu obrotów koła zamachowego, które musi zapewnić właśnie rozrusznik.

Budowa i zasada działania.

Niezależnie od rodzaju silnika zastosowanego w samochodzie każdy rozrusznik składa się z trzech podstawowych elementów, czyli mechanizmu załączającego, silnika elektrycznego oraz mechanizmu sprzęgającego (bendiks). Uzwojenie silnika (wzbudzające) jest połączone szeregowo z twornikiem (wirnikiem), dlatego jest nazywany silnikiem szeregowym. Ze względu na duże obciążenia i pobór prądu uzwojenia wirnika wykonane są z drutu o dużej średnicy lub miedzianego płaskownika.

Działanie rozrusznika polega na wprawieniu w ruch obrotowy koła zamachowego silnika. W momencie przekręcenia kluczyka w stacyjce w pozycję rozruchu mechanizm załączający za pomocą znajdującego się w nim włącznika elektromagnetycznego przekazuje sygnał do mechanizmu sprzęgającego. Następuje dosunięcie wałka wirnika ze znajdującym się na jego zakończeniu zębnikiem do wieńca zębatego koła zamachowego oraz wprawienie silnika elektrycznego rozrusznika w ruch powodując jednocześnie obrót koła zamachowego silnika. W momencie uruchomienia silnika samochodu mechanizm sprzęgający rozrusznika natychmiast rozłącza to połączenie, aby uchronić rozrusznik przed uszkodzeniem. Po uzyskaniu przez jednostkę napędową auta prędkości obrotowej większej niż prędkość obrotowa samego rozrusznika uległ by on awarii ze względu na zbyt duże obciążenia.

Dlaczego rozrusznik nie działa?

Zadanie jakie ma do wykonania rozrusznik sprawia, że poddawany jest dużym obciążeniom i narażony jest na awarie. O jego awarii dowiadujemy się w momencie, gdy uruchomienie samochodu staje się niemożliwe. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być więcej, ale często podejrzenie pada na rozładowany akumulator lub właśnie na rozrusznik.

Charakterystycznym objawem niesprawnego rozrusznika jest brak reakcji silnika na przekręcenie kluczyka w pozycję „rozruch” pomimo widocznych świecących się kontrolek na desce rozdzielczej. Przyczyną może być brak połączenia elektrycznego (uszkodzony, skorodowany przewód) lub uszkodzony włącznik elektromagnetyczny.

Objawem świadczącym także o awarii rozrusznika jest metaliczny dźwięk słyszalny podczas próby uruchomienia silnika (stuknięcie). Winnym awarii mogą być zużyte szczotki silnika, uszkodzony lub zabrudzony komutator, uszkodzone uzwojenie silnika lub również elektromagnes. Uszkodzony wirnik lub zużyte szczotki mogą powodować również zbyt wolną pracę rozrusznika (małą prędkość obrotową).

Awarii może ulec także mechanizm sprzęgający (bendiks). Tego typu uszkodzenie zazwyczaj ma miejsce w sytuacji, gdy praca rozrusznika jest wyczuwalna (słyszalna) natomiast nie powoduje obrotu koła zamachowego wału korbowego silnika.

O nieprawidłowej pracy rozrusznika świadczy także jego nadmierny hałas podczas uruchamiania silnika. Przyczyną jest jego nadmierne zużycie (zużyte lub uszkodzone zęby koła, zużyta tuleja mechanizmu sprzęgającego).

Może się również zdarzyć, że pomimo uruchomienia silnika rozrusznik dalej pracuje. W tym przypadku niekoniecznie winnym musi być sam rozrusznik. Może dojść do zblokowania zębnika z wieńcem koła zamachowego, ale również wina może leżeć po stronie uszkodzonej stacyjki.

Wymienione wyżej objawy mogą być również skutkiem zbyt małego napięcia akumulatora lub nieprawnej instalacji elektrycznej, dlatego warto w pierwszej kolejności sprawdzić te elementy. Jeśli jednak winę za brak możliwości uruchomienia samochodu ponosi niesprawny rozrusznik to zamiast nowej, często drogiej części warto wybrać profesjonalnie regenerowane rozruszniki samochodowe z 2-letnią gwarancją z oferty Polcar.

Proces regeneracji realizowany jest przez europejską firmę z wieloletnim doświadczeniem, specjalizującą się w uszlachetnianiu podzespołów do rozruszników. Oferowane rozruszniki regenerowane są dbałością o detale oraz poddawane są wieloetapowej kontroli dzięki czemu nie odbiegają właściwościami od części fabrycznie nowej oraz zapewniają długotrwałą i bezawaryjną eksploatację.