Sprężarki klimatyzacji

Sprężarka klimatyzacji

Sprężarka klimatyzacji lub też inaczej kompresor klimatyzacji to urządzenie odgrywające bardzo dużą rolę w układzie klimatyzacji. Praca sprężarki klimatyzacji to cykliczny proces sprężania, tłoczenia i zasysania czynnika chłodniczego w obiegu zamkniętym. Z tego względu określana jest pompą ssąco-tłoczącą i urządzeniem sprężającym w jednym.

Jej zadaniem jest zatem sprężanie i zapewnienie obiegu czynnika chłodniczego w układzie klimatyzacji.

W przypadku tradycyjnych, spalinowych silników, napędzana jest za pomocą paska klinowego i zapewnia prawidłową pracę systemu klimatyzacji. W samochodach o napędzie hybrydowym lub elektrycznym, tradycyjna sprężarka z kołem pasowym zastąpiona jest kompresorem klimatyzacji bez koła pasowego, czerpiącym napęd z silnika elektrycznego.

Rodzaje sprężarek do klimatyzacji

Wśród sprężarek klimatyzacji wyróżniamy trzy rodzaje: tłokowe, łopatkowe i spiralne. Najczęściej spotykane w klimatyzacji samochodowej są kompresory tłokowe. Te z kolei dzielimy na sprężarki o stałej pojemności i sprężarki o zmiennej pojemności.

W przypadku pierwszej grupy skok tłoka jest stały i wydajność układu klimatyzacji jest uzależniona od prędkości obrotowej silnika. Tego typu kompresory wyposażone są w sprzęgła elektromagnetyczne na kole pasowym sterujące ich pracą.

Sprężarki o zmiennej pojemności skokowej charakteryzują się także zmienną wydajnością dzięki możliwości regulacji ciśnienia sprężania, za które odpowiada elektrozawór umieszczany w tylnej części obudowy sprężarki. W zależności od prędkości obrotowej silnika oraz koła pasowego sprężarki elektrozawór reguluje ciśnienie zmieniając kąt pochylenia krzywki tarczy, do której zamocowane są tłoki. Zaletą takiego rozwiązania jest zapewnienie optymalnej wydajności nawet przy małej prędkości obrotowej. Kompresory o zmiennej pojemności są często pozbawione sprzęgła elektromagnetycznego co powoduje, że pracują niezależnie od tego czy klimatyzacja jest włączona czy też nie (gdy jest wyłączona - z minimalną wydajnością). Plusem takiego rozwiązania jest ciągłe smarowanie mechanizmu, minusem niższa wytrzymałość ze względu na nieustanną pracę.

Najczęstsze przyczyny awarii kompresora klimatyzacji w samochodach

Kompresory klimatyzacji to dość skomplikowane i drogie urządzenia, więc warto o nie zadbać, aby uchronić się przed awarią regularnie serwisując układ klimatyzacji. Najczęstszą przyczyną awarii sprężarki jest zatarcie spowodowane niewystarczającym smarowaniem mechanizmu, dlatego ważna jest odpowiednia ilość i rodzaj oleju (określone przez producenta kompresora) dostarczanego do układu klimatyzacji wraz z czynnikiem chłodniczym. Zbyt duża ilość oleju w układzie również może prowadzić do uszkodzenia sprężarki blokując jej pracę.

Niemniej ważna jest szczelność całego układu. W przypadku wymiany któregoś z elementów układu klimatyzacji (np. skraplacz, parownik) należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie układu przed przedostaniem się wszelkich zanieczyszczeń (pyły, kurz, opiłki metali) oraz wilgoci. Wilgoć w połączeniu z higroskopijnymi właściwościami oleju powoduje korozję w układzie oraz gorsze smarowanie samego kompresora co w konsekwencji może prowadzić do jego zatarcia. Dlatego też w kontekście wilgoci warto zadbać o regularną wymianę osuszacza.

Awaria sprężarki może być również spowodowana jej przegrzaniem w wyniku pracy przy zbyt wysokich ciśnieniach, będące rezultatem nieprawidłowej pracy skraplacza lub wentylatora np. jeśli rdzeń skraplacza będzie silnie zabrudzony z zewnątrz to jego zdolność do odbierania ciepła znacząco spadnie.

Warto również podczas regularnego serwisu układu klimatyzacji skontrolować stan układu koła pasowego sprężarki (łożysko koła pasowego, pasek napędzający, sprzęgło elektromagnetyczne) ponieważ ich nadmierne zużycie może się przyczynić nie tylko do uszkodzenia kompresora, ale również unieruchomić pojazd. Ich poprawne działanie wpływa na pracę i trwałość sprężarki.

Duża część uszkodzeń kompresora jest spowodowana błędami popełnianymi podczas jego wymiany np. niedokładne wypłukanie układu z opiłków pozostawionych przez zatartą wcześniej sprężarkę, uzupełnienie układu niewłaściwą ilością oleju i czynnika co prowadzi do kolejnej awarii w krótkim czasie. Mając na uwadze, że sprężarka klimatyzacji to najbardziej skomplikowana i kosztowna część układu klimatyzacji oprócz wysokiej jakości części warto wybrać również sprawdzony serwis, aby cieszyć się długą i bezawaryjną pracą.

W ofercie Polcar znajdą Państwo sprężarki Behr-Hella, Delphi, Denso, SRLine.