Zaciski hamulcowe

Zacisk hamulcowy

Trudno sobie wyobrazić dzisiaj współczesny samochód bez hamulca tarczowego przynajmniej na przedniej osi. Tarczowy układ hamulcowy składa się z kilku elementów niezbędnych do jego prawidłowej pracy. Jednym z takich elementów jest zacisk hamulcowy, którego zadaniem jest utrzymanie klocka hamulcowego w odpowiednim położeniu względem tarczy hamulcowej.

Zaciski hamulca tarczowego zamocowane są do zwrotnicy koła i składają się zazwyczaj z tłoczka, prowadnicy zacisku oraz śrub i osłon prowadnicy. W obudowie zacisku umieszczony jest tłok hamulcowy, który za sprawą układu hydraulicznego po wciśnięciu pedału hamulca dociska klocki do tarczy hamulcowej powodując zmniejszenie jej prędkości obrotowej a w efekcie wytrącenie prędkości pojazdu. Docisk klocków umieszczonych po obu stronach tarczy może odbywać się przy pomocy jednego lub wielu tłoczków.

Budowa i rodzaje zacisków hamulcowych

W zależności od budowy zaciski hamulcowe mogą mieć różną zasadę działania. Najczęściej spotykanym rodzajem zacisku jest tzw. zacisk pływający, gdzie za docisk klocka do tarczy hamulcowej odpowiada jeden tłoczek umieszczony z jednej strony zacisku. W tego rodzaju zacisku tłok dociska najpierw jeden klocek do tarczy a następnie poruszająca się za sprawą prowadnicy obudowa zacisku powoduje docisk klocka umieszczonego z drugiej strony tarczy. Jest to podstawowy typ zacisku spotykany w większości samochodów przeznaczonych do codziennego użytku. Zaletą takiego rozwiązania jest niski koszt, ponieważ obudowa zacisku jak i tłoczek wykonane są najczęściej z odlewu żeliwa. W celu zmniejszenia tarcia tłoczki są dodatkowo chromowane. Zaciski pływające cechują się jednak ograniczoną zdolnością odprowadzania ciepła wytworzonego podczas hamowania oraz małą sztywnością co wpływa na większą podatność na wpadanie w wibracje.

Drugim rodzajem zacisku są tzw. zaciski stałe. Zaciski tego typu składają się z minimum dwóch tłoczków umieszczanych po obu stronach tarczy. Takie rozwiązanie pozwala na przenoszenie większej siły na elementy cierne oraz jednoczesny docisk kloców z obu stron tarczy czyniąc hamowanie jeszcze skuteczniejszym. Zaciski wielotłoczkowe stosowane są zazwyczaj w autach o dużej mocy i masie, gdzie wymagany jest bardziej wydajny układ hamulcowy. W przypadku takich aut zaciski są odpowiednio większe podobnie jak średnica tarcz, aby zapewnić lepsze odprowadzanie ciepła oraz dodatkowo pokrywane są specjalną farbą, która zabezpiecza je przed korozją. W celu zmniejszenia masy tłoczki są wykonane ze stali nierdzewnej. Zastosowanie kilku tłoczków (nawet do pięciu na stronę) sprawia, że budowa zacisku jest bardziej skomplikowana co wiąże również z wyższymi kosztami zakupu w stosunku do konstrukcji jednotłoczkowych.

Uszkodzenia zacisków hamulcowych

Podobnie jak pozostałe elementy układu hamulcowego zaciski podawane są trudnym warunkom pracy i dużym przeciążeniom (wysoka temperatura, zanieczyszczenia, płyn hamulcowy o agresywnych właściwościach) co wpływa na ich awaryjność. Najpowszechniej spotykanym objawem nieprawidłowo działającego zacisku jest „ściąganie” auta w jedną stronę podczas hamowania. Dzieję się tak gdy prowadnice zacisku nie pracują płynnie wskutek korozji lub zabrudzeń na ich powierzchni. Odpowiedzialnymi za taki stan rzeczy są zazwyczaj uszkodzone osłony prowadnic. W takim przypadku klocek dociskany jest prawidłowo do tarczy tylko po stronie tłoczka co w konsekwencji prowadzi do jego nierównomiernego zużycia. Korozja może być również przyczyną blokowania się tłoczka oraz wycieku płynu hamulcowego, ponieważ skorodowana powierzchnia tłoka uszkadza uszczelnienia.

Innym objawem świadczącym o nieprawidłowej pracy zacisku jest drżenie pedału hamulca lub koła kierownicy podczas hamowania. Spowodowane zazwyczaj jest to poluzowaniem się śrub prowadnic zacisku i w konsekwencji nieprawidłowym położeniem klocka względem tarczy oraz jego wibracjami. O ile w przypadku uszkodzeń elementów gumowych czy niewielkiej korozji na powierzchni tłoka czy prowadnic możemy się pokusić o zakup zestawu naprawczego, jeśli jest dostępny i je wymienić to w przypadku zaawansowanej korozji tłoka, prowadnic czy samej obudowy zacisku warto zdecydować się na zakup nowego kompletnego zacisku. Układ hamulcowy w samochodzie to szereg współpracujących ze sobą podzespołów, których stan techniczny nie może budzić zastrzeżeń, ponieważ od tego zależy nasze bezpieczeństwo.

Oferta Polcar zawiera zarówno profesjonalnie regenerowane jak i fabrycznie nowe, nie wymagające kaucji zaciski hamulcowe dedykowane do konkretnych modeli aut.