Żarówki reflektorowe i ich rodzaje

Żarówki halogenowe:

Żarówki ksenonowe (palniki ksenonowe):

Podstawowym elementem samochodu, który ma ogromny wpływ na widoczność jest reflektor oświetlający przestrzeń przed autem. Żeby jednak skutecznie mógł oświetlać drogę musi być wyposażony w odpowiednie źródło światła.

Zapewnienie jak najlepszej widoczności to jedno z wyzwań stawianych przed nowoczesnymi samochodami, dlatego producenci nieustannie ulepszają konstrukcje reflektorów oferując nowoczesne technologie i niekonwencjonalne źródła światła. Niezależnie od tego niezmienną popularnością cieszą się tradycyjne żarówki reflektorowe, głównie dzięki niskim kosztom eksploatacji oraz szerokiej dostępności.

Poruszanie się samochodem w komfortowy i bezpieczny sposób także po zmroku jest możliwe dzięki wyposażeniu auta w odpowiednie oświetlenie. Podstawowym elementem samochodu, który ma ogromny wpływ na widoczność jest reflektor oświetlający przestrzeń przed autem. Żeby jednak skutecznie mógł oświetlać drogę musi być wyposażony w odpowiednie źródło światła.

Zapewnienie jak najlepszej widoczności to jedno z wyzwań stawianych przed nowoczesnymi samochodami, dlatego producenci nieustannie ulepszają konstrukcje reflektorów oferując nowoczesne technologie i niekonwencjonalne źródła światła.

Niezależnie od tego niezmienną popularnością cieszą się tradycyjne żarówki reflektorowe , głównie dzięki niskim kosztom eksploatacji oraz szerokiej dostępności.

Żarówki halogenowe – wybierz rodzaj i sprawdź ofertę:

Zazwyczaj, gdy mówimy o żarówce reflektorowej w samochodzie mamy na myśli żarówkę halogenową. Żarówki halogenowe w zależności od konstrukcji reflektora różnią się mocowaniem, czyli tzw. trzonkiem a także wielkością oraz kształtem szklanej bańki.

Żarówka halogenowa emituje światło dzięki metalowemu żarnikowi pokrytemu wolframem umieszczonemu w bańce żarówki wypełnionej obojętnym gazem z grupy halogenów, który spowalnia zużycie żarnika. Zaletą stosowania tego typu żarówek jest niski koszt a także w wielu przypadkach możliwość samodzielnej wymiany w przypadku, gdy zajdzie taka konieczność.

Najczęściej stosowanymi żarówkami halogenowymi w samochodach są żarówki typu H4 oraz H7. Tego typu żarówki stosowane są w przypadku świateł mijania, drogowych oraz przeciwmgielnych. Pomimo, że żarówki halogenowe to sprawdzone rozwiązanie producenci nieustannie ulepszają swoje konstrukcje wprowadzając rozwiązania zapewniające jeszcze lepszy zasięg, intensywność świecenia, trwałość oraz barwę światła bardziej zbliżoną do barwy światła dziennego.

Moc znamionowa stosowanych żarówek halogenowych jako źródła światła w reflektorach samochodowych wynosi najczęściej 55-60 Watt a ich temperatura barwowa wynosi około 3000K (Kelwinów). Zastosowanie żarówki o większej mocy pomimo lepszego oświetlenia drogi może prowadzić do uszkodzenia lustra odbłyśnika reflektora.

Żarówki ksenonowe (palniki ksenonowe) – wybierz rodzaj:

Źródłem światła powszechnie występującym we współczesnych reflektorach samochodowych są również żarówki ksenonowe. Choć w tym przypadku używanie sformułowania żarówka jest raczej potoczne, ponieważ ich konstrukcja oraz sposób działania znacząco różni się od tradycyjnych żarówek halogenowych.

Częściej ten typ źródła światła nazywany jest palnikiem ksenonowym. Podstawową różnicą w stosunku do żarówek halogenowych jest brak żarnika. Za wytworzenie strumienia świetlnego, w tym przypadku odpowiadają elektrody zamknięte w szklanej bańce wypełnionej gazem szlachetnym pod ciśnieniem (ksenon), pomiędzy którymi powstaje łuk elektryczny.

Do wytworzenia łuku elektrycznego niezbędne jest duże napięcie, które wytwarzane jest za pomocą przetwornicy napięcia umieszczonej najczęściej w reflektorze. Tego typu oświetlenie cechuję się większą intensywnością światła, barwą zbliżoną do barwy światła dziennego (4200-6000K) oraz mniejszym poborem energii elektrycznej.

Dodatkowo palniki ksenonowe to także trzykrotnie dłuższa żywotność w stosunku do żarówek halogenowych. Niestety zastosowanie w samochodzie reflektorów wyposażonych w „ksenony” wymaga dodatkowego systemu poziomowania, aby intensywne światło wytwarzane przez palnik ksenonowy nie oślepiało innych kierowców podczas jazdy po nierównej drodze.

O ile uszkodzona żarówka halogenowa po prostu przestaje świecić z powodu przepalonego żarnika to awaria palnika ksenonowego najczęściej objawia się zmienioną barwą światła z jasnej na fioletową a następnie przestaje świecić w ogóle. W przypadku gdy palnik przestaje działać nagle wina zazwyczaj leży po stronie zapłonnika lub przetwornicy napięcia.

Źródła diodowe (LED)

Coraz częściej obecnie produkowane samochody wyposażone są w reflektory wykonane w technologii LED. Tego typu oświetlenie (poza niektórymi przypadkami) nie posiada wymiennego źródła światła i w przypadku awarii częścią wymienną jest cały reflektor. Jednak awarie zdarzają się rzadko a trwałość źródeł światła opartych o diody LED jest wielokrotnie wyższa niż w przypadku wszystkich starszych technologii.

Niewątpliwie zaletą oświetlenia LED – podobnie jak w przypadku palników ksenonowych- jest barwa światła bardziej zbliżona do barwy światła dziennego co nie tylko umożliwia lepsze rozróżnianie kolorów, ale także powoduje znacznie mniejsze zmęczenie ludzkiego oka.

Źródła światła oparte na technologii LED bez trudu osiągają a także przewyższają temperaturę barwową 6000K. Kolejną korzyścią jest – zwłaszcza w przypadku tańszych aplikacji – brak konieczności systemu samopoziomowania oraz czyszczenia szyb reflektorów, który był wymagany w reflektorach ksenonowych.

Niezależnie od tego czy źródłem światła w reflektorze jest żarówka halogenowa czy palnik ksenonowy, w przypadku awarii jednej żarówki (w jednym reflektorze) zaleca się wymianę żarówek w obu reflektorach. Uzasadnieniem takiego działania jest przypuszczenie, że ich trwałość jest podobna i żarówka, która nie była wymieniona wkrótce także ulegnie awarii.

Pomimo dynamicznie rozwijającej się technologii LED żarówki halogenowe i palniki ksenonowe są nadal popularnym źródłem światła w reflektorach szczególnie wśród użytkowników starszych samochodów, dlatego w ofercie Polcar znajdą Państwo wysokiej jakości żarówki halogenowe oraz palniki ksenonowe Osram, Hella, Magneti Marelli, Neolux oraz SRLine.

Oferujemy żarówki reflektorowe halogenowe:

H1, H3, H4, H7, H8, H9, H10, H11, H13, H15, H16, H18, H19, HB1, HB2, HB3, HB4, HB5, HIR1, HIR2

oraz palniki ksenonowe:

D1R, D1S, D2R, D2S, D3R, D3S, D4R, D4S, D8S

Ofertę wymiennych źródeł światła uzupełniają moduły LED dedykowane konkretnym modelom aut, mające zastosowania w przednich reflektorach jako lampy do jazdy dziennej, lampy statycznego systemu doświetlania zakrętów oraz migacze przednie. Dedykowane moduły LED znajdą Państwo w zakładce Nadwozie i części powiązane -> Oświetlenie -> Reflektory i ich części -> Moduł LED wybierając uprzednio markę i model auta.