Żarówki Samochodowe

Poruszanie się samochodem w komfortowy i bezpieczny sposób także po zmroku jest możliwe dzięki wyposażeniu auta w odpowiednie oświetlenie. Do niedawna najbardziej popularnym źródła światła w samochodach były żarówki halogenowe stosowane w przednich reflektorach oraz tradycyjne żarówki z żarnikiem spotykane w tylnych lampach, oświetleniu tablicy rejestracyjnej, oświetleniu bocznym pojazdu jak również w przedziale pasażerskim jako oświetlenie wnętrza.

Coraz większą popularność jednak zyskuje ledowe oświetlenie samochodowe ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na energię, większą żywotność a także barwę światła bardziej zbliżoną do barwy światła dziennego, mniej męczącą dla ludzkiego oka i nadającą autu efektownego wyglądu. Kierowcy mając to na uwadze chętnie sięgają zatem po zamienniki LED dla tradycyjnych żarówek.

Niestety żarówki ledowe do samochodów nazywane produktami „retrofit” nie posiadają wymaganej homologacji ECE i nie mogą być tym samym stosowane jako żarówki zewnętrzne samochodu. Obowiązujące przepisy na terenie UE zabraniają stosowania tego typu oświetlenia bez homologacji jako zamienników dla tradycyjnych żarówek samochodowych do jazdy dziennej, żarówek samochodowych postojowych, migaczy oraz pozostałego oświetlenia zewnętrznego pojazdu.

Niedopuszczalnym jest również stosowanie żarówek ledowych jako zamienników dla reflektorów wyposażonych fabrycznie w palniki ksenonowe potocznie zwane żarówkami ksenonowymi. Zamienniki tego typu mogą być natomiast stosowane z powodzeniem jako żarówki samochodowe wewnętrzne wykorzystywane w oświetleniu przedziału pasażerskiego pojazdu. Oczywiście powyższe ograniczenia dotyczą właścicieli starszych samochodów, który chcieliby „odmłodzić” nieco swoje auto. Obecnie produkowane samochody coraz częściej są już wyposażane fabrycznie w źródła światła oparte na technologii LED i posiadają niezbędne świadectwa homologacji gwarantujące ich bezpieczne użytkowanie.

Zobacz także artykuł Żarówki reflektorowe i ich rodzaje.